لطفاً چند لحظه صبر نمایید ...

آشنایی با آجر شاموتی و کاربرد آن

آجر جزو مصالح ساختمانی پرکاربرد و قدیمی که مهندسین و ساختمان سازان از گذشته های دور تا کنون از آنها در امر ساخت و ساز استفاده می کنند. آجرها را از نظر مقاومت، شکل و ابعاد ظاهری و کاربرد در انواع مختلفی تولید می کنند. آجرنما یکی از انواع مختلف آجرها می باشد که کاربرد آن در دهه های اخیر بیشتر شده است. از این نوع آجر برای ساختن نمای ساختمان و به منظورهای مختلفی نظیر بخشدن ظاهری زیبا جهت درون و بیرون ساختمان،عایق بودن و ... استفاده می کنند. در نمای ساختمان از آجرنما بگونه ای باید استفاده شود کهدیگر نیازی به روکش یا اندود نباشد.
آجرنما خود انواع مختلفی دارند که آجرشاموتی یکی از انواع آنها می باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم درمورد آجر شاموتی، مزایا و کاربرد آنها توضیحاتی بدهیم؛ پس ما را در این زمینه یاری نماییدآجر شاموتی:


شاموت کلمه ای آلمانی است و آن را به قسمتی از مواد اولیه نظیر خاک رس پلاستیک، کائولن، رس فلینت، بنتونیت و خاک نسوز که از قبل پخته شدند سپس با مواد خام مخلوز می شوند گفته می شود.
اجر شاموتی جزو مصالح ساختمانی امروزی است که آن را در انواع سایزها و رنگ های متفاوت تولید و روانه بازرا می کنند. از آجر شاموتی بیشتر برای ساختن نماهای درونی و بیرونی ساختمان نظیر داخل شوکینه ،صنعت ذوب آهن، نمای ساختمان، ریخته گری فولاد، کوره ذوب قلزات و ... استفاده میشود. این نوع آجر در برابر اتش تا دمای خاصی را ی تواند تحمل و از خود مقاومت نشان دهد.
آجرهای شاموتی نوعی آجر نسوز هستند. این نوع آجر را از ترکیب کردن مواد اولیه ای همچون 50 تا 85 درصد اکسید سیلیسیوم، 10 تا 45 درصد اکسید آلومینیوم و استفاده از دیگر مواد اولیه نظیر اکسیدهای سدیم، منیزیوم، پتاسیم، کلسیم، تیتانیوم و آهن با درصد های پایین تولید کی کنند. آجرهای شاموتی را می توانند براساس شکل، رنگ، ابعاد، کاربر و خواص به دسته های مختلفی تقسیم بندی کنند در صورتی که این آجرها را براساس تولید و ساخت شامل پرس خشک، پرس نیمه خشک و پرس پلاستیک تقسیم بندی می کنند. آجر شاموتی حاوی حدود 5/3 کیلوگرم وزن و 1260 درجه قدرت تحمل دما دارد.


مزایای آجر نسوز شاموتی:


از آنجایی که آجر شاموتی نوعی آجر نسوز است بنابراین در مقابل دما از مقاومت بالایی برخوردار است. همچنین این نوع آجر را از کانی های معدنی و پوکه هایی که دارای مقاومت بسیاری هستند تولید می کنند. برای تولید آجرهای نسوز نظیر آجر نسوز شاموتی باید از مواد اولیه ای استفاده شود که در برابر عوامل محیطی و درجه حرارت های بالا بتوانند خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ کنند.
از دیگر مزایای این نوع آجر می توان به تنوع رنگی بالا، سازگاری با محیط زیست، عایق بودن در برابر سرما و گرما، تنوع سایز و مقاومت بالای آنها اشاره کرد.


درمقاله فوق درمورد اجر شاموتی که یکی از انواع آجرهای نما و جزو دسته آجرهای نسوز است توضیحات کاملی دادیم. امیدواریم که مورد استقبال شما همراهان عزیز قرار بگیرد؛ خوشحال می شویم از اینکه نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید.(جهت خرید آجر یزد کلیک کنید)

پیشنهاد میکنیم از مقاله تفاوت آجر سیمانی با بلوک لیکا دیدن فرمایید


آجر یزد

 

همه چیز درباره آجر | طرز تهیه آجر و انواع آجر


 

همه چیز درباره بلوک سفال| طرز تهیه سفال و انواع آن